prowadzone we współpracy z:
- Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - który prowadzi najlepszy w Polsce kierunek Geografia (wg rankingu Perspektywy 2021)
kierunek przewidziany do uruchomienia od roku akademickiego 2024/2025 pod warunkiem uzyskania zgody MEiN.
Stopień studiów: studia I stopnia, inżynierskie
Tryb studiów: stacjonarne (dzienne)
Liczba semestrów: 7 (3,5 roku)
Profil kształcenia: praktyczny
Obszar kształcenia: nauki przyrodnicze, nauki o Ziemi
Przedmioty maturalne: geografia, biologia, matematyka, fizyka i astronomia, wiedza o społeczeństwie, informatyka
Woda gwarantuje Tobie przyszłość
Susze, powodzie i zmiany klimatyczne stanowią największe wyzwania współczesnej gospodarki. Gospodarka i Inżynieria Wodna to studia, dzięki którym zrozumiesz istotę i przyczyny tych zagrożeń. Dowiesz się jak kreować i zarządzać rzekami, jeziorami i obszarami zlewni, w tym infrastrukturą wodną i zielenią, tak aby adaptować nasze otoczenie do zmian klimatycznych. Największe polskie miasta opracowały plany adaptacji do zmian klimatu i rozpoczyna się proces ich przebudowy w kierunku nowoczesnych i bezpiecznych smart cities – przyłącz się, zostań nowoczesnym inżynierem. Pamiętaj, że zasoby wodne wykorzystywane są w wielu sektorach gospodarki: w rolnictwie, leśnictwie, rybołówstwie, przemyśle czy budownictwie – tutaj również potrzebni są specjaliści, inżynierowie gospodarki wodnej. Tacy jak Ty.
Czy to studia dla Ciebie?
Jeżeli w obszarze Twoich zainteresowań są aspekty nauk o Ziemi i środowisku, biologicznych, czy o zarządzaniu i jakości, a w przyszłości chciałbyś pracować nie tylko za biurkiem, ale i w terenie, to właśnie znalazłeś studia dopasowane do Ciebie.
Studia na kierunku Gospodarka i Inżynieria Wodna są prowadzone we współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Blisko 70% zajęć na kierunku stanowią praktyczne zajęcia m.in. inżynierskich aspektów hydrologii, hydrobiologii, systemów informacji geograficznej GIS, urządzeń wodnych, prawa wodnego i prawa ochrony środowiska, które są podstawą do zdobycia wiedzy i umiejętności wykorzystywanych w karierze zawodowej. Oprócz wyspecjalizowanej kadry i programu zajęć umożliwiającego zdobycie wiedzy i umiejętności, Nadnotecki Instytut UAM w Pile to również nowoczesna infrastruktura i zielone otoczenie sprzyjające studiowaniu. Wybierając studia w Pile otrzymasz wsparcie w zdobywaniu wiedzy. Możesz liczyć na pomoc tutora - nauczyciela akademickiego który wskaże Ci dobre rozwiązania zarówno w rozwoju osobistym, jak i w trudniejszej sytuacji. Po ukończeniu studiów I stopnia i uzyskania tytułu inżyniera, możesz kontynuować kształcenie na studiach II stopnia – m.in. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych, Wydziale Biologii czy Wydziale Chemii UAM i uzyskać tytuł magistra.
Czego będziesz się uczyć?
Kształcenie na kierunku będzie obejmowało przedmioty podstawowe oraz bogaty zestaw przedmiotów do wyboru:
I rok
Hydrologia, Zrównoważony rozwój i adaptacje do zmian klimatu, Podstawy zrównoważonego zarządzania, Matematyka, Ekonomia, Geologia, Chemia w naukach o Ziemi, Socjologia/Psychologia społeczna, Wzornictwo i sztuka w przestrzeni społecznej, Rozszerzone funkcje MS Office, Meteorologia i klimatologia, Zarządzanie projektami, Ekologia i funkcjonowanie środowiska, Geograficzne Systemy Informatyczne (GIS), Zasoby wodne regionu pilskiego, Komputerowa grafika inżynierska, Język obcy
II rok
Hydrogeologia, Melioracje wodne, Geomorfologiczne uwarunkowania obiegu wody, Projekt monitoringu obiegu wody, Hydrometria, Geologia inżynierska, Planowanie przestrzenne i urbanistyka, Tutoring, Zasoby i ujęcia wód podziemnych, Hydrologia stosowana, Ekstremalne procesy hydrologiczne, Prognozowanie i symulacje, Zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi, Kształtowanie i ochrona środowiska, Język obcy
III rok
Hydrogeologia stosowana, Gospodarka wodna, Projekt studni i ujęcia wody, Modelowanie procesów hydrologicznych i hydrogeologicznych, Operaty wodno-prawne, Rewitalizacja szlaków wodnych/Szlaki żeglugowe Europy, Hydrogeochemia, Statystyka opisowa z elementami stosowanej, Zachowania organizacyjne, Coaching menedżerski, Język obcy, Ochrona i rekultywacja wód powierzchniowych, Ochrona wód podziemnych, Gospodarka obiegu zamkniętego, Projekt analizy ryzyka dla ujęcia wody, Monitoring środowiska przyrodniczego, Hydromechanika, Inżynieria wodna, Hydrobiologia stosowana, Siedliskoznawstwo ekosystemów wodnych, Budownictwo wodne, Energetyka wodna, Społeczna odpowiedzialność biznesu, Ochrona własności intelektualnej
IV rok
Procesy hydrologiczne w zlewni, Przyszłe wyzwania gospodarki i inżynierii wodnej, Ocena oddziaływania na środowisko, Raport środowiskowy, Technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, Antropogeniczne zmiany obiegu wody, Seminarium dyplomowe, Praca dyplomowa (Projekt inżynierski)
Perspektywy zawodowe
Jako absolwent tego kierunku będziesz przygotowany do zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi na potrzeby gospodarcze oraz w rozwoju współczesnych miast z uwzględnieniem ochrony najcenniejszych ekosystemów wodnych. Posiądziesz praktyczne kompetencje inżynierskie poszukiwane w warunkach postępującej urbanizacji i zmian klimatycznych, wiedzę jak zniwelować odczuwalne skutki zmian klimatu (fale upałów i zimna, powodzie, susze, nawalne deszcze). Jak kształtować miejską infrastrukturę wodną, aby łagodziła obecne i prognozowane skrajne zjawiska pogodowe. Jak retencjonować wody opadowe, aby je można było dodatkowo wykorzystać. Jak zapewnić bezpieczeństwo i dobrą jakość środowiska wodnego i przyrodniczego. Twoje umiejętności są cenione przez polskie oraz międzynarodowe firmy, instytucje i organizacje związane z gospodarowaniem i ochroną zasobów wodnych. Specjalistów w tej dziedzinie potrzebują m.in.:
- Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”,
- wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska,
- pracownie ekspertyz środowiskowych, outsourcing środowiskowy,
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej,
- Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska,
- przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji oraz spółki wodno-ściekowe,
- agencje projektowania i gospodarowania terenami wodnymi,
- firmy związane z melioracją i urządzeniami wodnymi,
- stowarzyszenia i fundacje przyrodnicze i ekologiczne.
Możesz otworzyć także własną firmę, a my zapewniamy Ci profesjonalne warsztaty niezbędne do założenia swojego biznesu!
Proces rekrutacji
- SYSTEM INTERNETOWEJ REKRUTACJI UAM
- INFORMACJE DOTYCZĄCE REKRUTACJI