Gospodarka Przestrzenna (Piła)

Gospodarka Przestrzenna to interdyscyplinarne studia inżynierskie z zakresu planowania przestrzennego, logistyki i zarządzania.

prowadzone we współpracy z:

Wydziałem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - który prowadzi najlepszy w Polsce kierunek Gospodarka Przestrzenna (wg rankingu Perspektywy 2021)

oraz

Wydziałem Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej - który prowadzi jeden z najlepszych w Polsce kierunków Logistyka (wg rankingu Perspektywy 2021)

Stopień studiów: studia I stopnia, inżynierskie

Tryb studiów: stacjonarne (dzienne)

Liczba semestrów: 7 (3,5 roku)

Profil kształcenia: praktyczny

Obszar kształcenia: nauki społeczne, nauki o zarządzaniu i jakości

Przedmioty maturalne: geografia, biologia, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Opis kierunku

Gospodarka Przestrzenna to interdyscyplinarne studia inżynierskie z zakresu planowania przestrzennego, logistyki i zarządzania. Jest zorientowana na efektywne gospodarowanie zasobami przestrzennymi, w tym: nieruchomościami, terenami inwestycyjnymi, przestrzeniami publicznymi itp.

Studia na kierunku Gospodarka Przestrzenna w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile są realizowane przy wsparciu Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM w Poznaniu oraz Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

Dzięki tym studiom zyskasz interdyscyplinarną wiedzę teoretyczną z zakresu nauk społecznych, ekonomicznych i przyrodniczych, a także m.in. logistyki, urbanistyki i planowania przestrzennego. Dodatkowo student gospodarki przestrzennej zdobędzie praktyczne umiejętności podczas ćwiczeń terenowych w kraju i za granicą, a także praktyk zawodowych w jednostkach i instytucjach administracji publicznej, pracowniach projektowych i urbanistycznych.

Wybierając studia w Pile, otrzymasz wsparcie w zdobywaniu wiedzy. Możesz liczyć na pomoc tutora - nauczyciela akademickiego, który wskaże Ci dobre rozwiązania zarówno w rozwoju naukowym jak i osobistym.

Po ukończeniu studiów I stopnia i uzyskania tytułu inżyniera możesz kontynuować kształcenie na studiach II stopnia – m.in. na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM czy Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu i uzyskać tytuł magistra.

Specjalności

Pozostaw swojego maila, a powiadomimy Cię o rekrutacji!

Zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne pozwalają absolwentom m.in. na opracowywanie projektów planów zagospodarowania przestrzennego, przygotowywanie i przeprowadzanie projektów inwestycyjnych w skalach: lokalnej, regionalnej i krajowej, opracowywanie analiz przestrzennych zjawisk społecznych, gospodarczych i przyrodniczych oraz zarządzanie jednostkami terytorialnymi.

Wybrane przedmioty ogólne dla kierunku:

  • Prawo zagospodarowania przestrzeni
  • Kartografia społeczno-ekonomiczna i podstawy GIS
  • Planowanie infrastruktury technicznej
  • Gospodarka nieruchomościami
  • Planowanie infrastruktury technicznej
  • Programy i fundusze europejskie
  • Systemy Informacji geograficznej w transporcie i logistyce
  • Projekty rewitalizacyjne na obszarach miejskich
  • Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i powojskowych

Kompetencje absolwenta

Absolwent specjalności planowanie strategiczne i przestrzenne w logistyce i transporcie będzie posiadał wiedzę i umiejętności z wybranych zagadnień z zakresu planowania przestrzennej organizacji działalności logistycznej i transportowej oraz planowania infrastruktury logistycznej i transportowej.

Absolwent specjalności rewitalizacja miast i obszarów wiejskich będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zajmowania stanowisk pracy w administracji samorządowej, takich jak np. specjalista w zakresie planowania przestrzennego, w tym również tworzenia programów rewitalizacji.

Perspektywy zawodowe

Zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne pozwalają absolwentom studiów I stopnia m.in. na:

  • podjęcie pracy w jednostkach administracji publicznej w celu opracowywania projektów planów zagospodarowania przestrzennego,
  • pracę w firmach konsultingowych zajmujących się pozyskiwaniem funduszy europejskich na rozwój, rewitalizację miast i odnowę wsi
  • przygotowywanie i przeprowadzanie projektów inwestycyjnych w skalach: lokalnej, regionalnej i krajowej,
  • opracowywanie analiz przestrzennych zjawisk społecznych, gospodarczych i przyrodniczych,
  • zarządzanie jednostkami samorządu terytorialnego,
  • podjęcie działalności zawodowej (również własnej działalności gospodarczej) w kraju i za granicą w zespołach projektowych z zakresu planowania przestrzennego oraz urbanistyki (możliwość wykonywania zawodu urbanisty),
  • branie udziału w przygotowywaniu opracowań strategicznych i przyrodniczych związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym,
  • podejmowanie zatrudnienia w firmach konsultingowych zajmujących się planowaniem systemów logistycznych, transportowych i centrów dystrybucyjnych.

Proces rekrutacji