Współpraca naukowo-badawcza

UAM logo Integralną częścią procesu dydaktycznego jest działalność naukowa. Filia w Pile, poza własną kadrą, jest wspierana przez doskonałych naukowców i dydaktyków wydziałów UAM w Poznaniu, w tym w szczególności z Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych czy Wydziału Studiów Edukacyjnych.
LOGO Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium Nadnotecki Instytut UAM w Pile prowadzi ścisłą współpracę badawczą z jednym z najlepszych uniwersytetów niemieckich Uniwersytetem Ludwika i Maksymiliana w Monachium, zwłaszcza w zakresie badań ekosystemów wodnych i występujących w nich organizmów wskaźnikowych. Badania te skutkują między innymi opisem nowych dla nauki gatunków i odmian bruzdnic. Badania wspólne dotyczą siedlisk polskich, ale także ukraińskich, na których 100 lat temu polska badaczka - profesor Jadwiga Wołoszyńska opisała nowe dla nauki gatunki glonów.
Logo ZMŚP Pracownicy naukowi, studenci oraz doktoranci kierunków przyrodniczych w pilskim UAM realizują swoje badania w dwóch stacjach monitoringu środowiska przyrodniczego: w Stacji Geoekologicznej w Storkowie na Pojezierzu Drawskim, wchodzącej w skład Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego.
HSA Filia UAM w Pile w trójstronnej współpracy ze stowarzyszeniem Krok po kroku HSA w Pile oraz Habitat Lunares prowadzi projekt nad wydolnością organizmu ludzkiego w warunkach podwodnych jako elementu przygotowań do wypraw kosmicznych z wykorzystaniem jedynej na świecie dostosowanej dla nurków z niepełnosprawnościami pływającej Bazy Rehabilitacji Nurkowej na pilskim Jeziorze Płotki. Współpraca ze stowarzyszeniem Krok po kroku HSA w Pile ma charakter wieloletni i wieloaspektowy. Prowadzimy od 2010 roku wspólne badania jezior regionalnych, jezior w parkach narodowych - zwłaszcza Tatrzańskiego Parku Narodowego, a od 2020 roku tworzymy stację badawczą - Stację Monitoringu Zmian Klimatycznych na Jeziorze Płotki w Pile (w granicach obszaru Natura 2000 „Ostoja Pilska”).
LOGO UAM Piła NORD Expedition

UAM Piła NORD Expedition: Nadnotecki Instytut UAM w Pile, Fundacja NORD, stowarzyszenie Krok po kroku HSA w Pile oraz inne podmioty - podejmują się od 2018 roku organizacji wypraw naukowo-badawczych i dydaktycznych:

  • 2018 UAM Piła NORD Expedition – Spitsbergen (rejs badawczo-dydaktyczny, 44 stanowiska wzdłuż zachodniego wybrzeża Archipelagu Svalbard, w tym pobyt na Stacji Polarnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu "Petuniabuka"),
  • 2019 UAM Piła NORD Expedition – Ukraina (razem z Uniwersytetem Ludwika i Maksymiliana w Monachium - wyprawa od Kijowa po zachodnią Ukrainę śladami badań prof. Jadwigi Wołoszyńskiej),
  • 2020 – Bałtyk Południowy (rejs badawczo-dydaktyczny, Górki Zachodnie - Władysławowo - Kuźnica - Hel - Górki Zachodnie, w tym badania studenckie w Zatoce Puckiej, Zatoce Gdańskiej i w okolicach rezerwatu Słone Łąki we Władysławowie),
  • 2021 – Jeziora Dystroficzne Polski (44 stanowiska w ramach monitoringu siedlisk Natura 2000 w zachodniej Polsce od wybrzeża po góry, współpraca z Instytutem Ochrony Środowiska w Warszawie).