Zapraszamy na coroczną pieszą wycieczkę przez lasy i mokradła organizowaną wspólne przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile i Nadleśnictwo Zdrojowa Góra we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym - Koło przy UAM oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Przewodnikiem będzie oczywiście niezastąpiony dyrektor NI UAM w Pile - dr Paweł M. Owsianny, który wraz z Leśnikami poprowadzi nas i wprowadzi w tajniki przyrody. W 2024 r. temat przewodni to „Mokradła i ludzie: Splecione losy”.
Wycieczka tradycyjnie związana jest ze wspólnymi obchodami Światowego Dnia Mokradeł (2 lutego), Międzynarodowego Dnia Lasu (21 marca) i Światowego Dnia Wody (22 marca).
Tym razem wybierzemy się w lasy na skraju Doliny Gwdy w okolicy Dobrzycy. Przejdziemy przez urokliwe i pełne życia lasy grądowe i łęgowe oraz mokradła - poszukując "pachnącej Panny Violi" i splecionych losów ludzi z przyrodą, którzy ukochali północną Wielkopolskę.
Podczas wycieczki przybliżymy rolę mokradeł w przyrodzie i ich znaczenie dla człowieka. Omówimy zmiany klimatu. Przyjrzymy się również działaniom ochronnym, prowadzonym przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w celu zachowania cennych siedlisk przyrodniczych. Nie zabraknie także ciekawych obserwacji przyrodniczych oraz pogadanek historyczno-krajoznawczych. Naszą wędrówkę zakończymy wspólnym ogniskiem z kiełbaskami (we własnym zakresie kiełbaski i napoje, najlepiej ciepłe).
Plan wydarzenia:
- 16 marca 2024, godz. 9.00
- zbiórka na drodze skręcającej do lasu przy Starym Młynie w Dobrzycy (ul. Olszynowy Zakątek).
- długość trasy ok 6 km + kilka zygzaków,
- co warto zabrać: lornetkę, ubiór dostosowany do warunków pogodowych, buty terenowe (adidasy nie są butami terenowymi), prowiant, termos, kiełbaski na ognisko
Wstęp wolny - wszyscy głodni wiedzy i przedwiosennych, leśnych wrażeń, mile widziani!
Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej - rodzica/opiekuna.