„Ogród jako obraz duszy” – wystawa prac Agnieszki Hubeny-Żukowskiej

Nadnotecki Instytut UAM w Pile zaprasza na wystawę prac Agnieszki Hubeny - Żukowskiej – projektantki ogrodów, dziennikarki i artystki. Ekspozycja skierowana jest przede wszystkim do projektantów ogrodów, zieleni miejskiej, uczniów i studentów architektury krajobrazu, ogrodnictwa, gospodarki wodnej i zarządzania środowiskiem oraz miłośników roślin ogrodowych i działkowiczów.
Wystawę będzie można obejrzeć w okresie od 20 lutego do 20 marca 2020 r. w holu Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

Od wieków rośliny, krajobrazy i ogrody inspirują artystów z całego świata. Powstają utwory literackie i muzyczne, tworzone są ornamenty i malowidła. Dla autorki sam ogród jest obrazem, który został "namalowany" przy użyciu najbardziej zmiennych i nieprzewidywalnych farb jakimi są rośliny. Ogród to równocześnie żywy organizm, który nigdy nie wygląda tak samo. W każdej minucie zachodzą w nim zmiany spowodowane wzrostem roślin, wędrówką słońca i chmur po niebie, podmuchami wiatru, temperaturą powietrza, czy opadami deszczu i śniegu. Nawet odwiedzające ogród zwierzęta, powodują, że jest on, w danej minucie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Ogród ciągle ewoluuje, a wraz z nim obraz, który został zapoczątkowany przez jego twórcę. Ogród jest dziełem nigdy nie skończonym, obrazem wielowymiarowym, który działa na wszystkie zmysły człowieka. Poza tym jest zielonym płucem miasta i schronieniem dla wielu organizmów, również dla ludzi. Obraz ogrodu, choć zmienny jest ciągły, a jego estetyka uzależniona jest od pielęgnujących go rąk.

O autorce:

Agnieszka Hubeny-Żukowska jest autorką prawie 300 projektów ogrodów w Polsce i zagranicą. Absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, Ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz Profesjonalnego Ogrodnictwa i Projektowania Ogrodów w Wielkiej Brytanii. Wiedzę i doświadczenie zdobywała w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA. Nauczycielka akademicka, prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu projektowania i pielęgnacji ogrodów. Laureatka licznych nagród międzynarodowych m.in. w Mediolanie i Los Angeles. Za całokształt pracy wyróżniona przez American Architecture Prize w Nowym Jorku.

Autorka ponad 150 artykułów. Współpracuje z wieloma czasopismami, dzieli się swoją wiedzą, a także publikuje swoje teksty oraz zdjęcia między innymi z realizacji ogrodów oraz światowych imprez ogrodniczych. Jej teksty ukazują się zarówno w prasie drukowanej, jak i na łamach portali internetowych. Realizacje jej ogrodów były wielokrotnie przedstawiane w programach telewizyjnych. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ogrodów, International Design Club oraz International Association of Designers. Od roku 2018 członkini międzynarodowego jury w A' Design Award & Competition w Mediolanie. Od ponad 20 lat współpracuje z Pracownią Sztuki Ogrodowej.