Nadnotecki Instytut UAM w Pile zaprasza na wystawę prac Agnieszki Hubeny-Żukowskiej – projektantki ogrodów, dziennikarki i artystki. Ekspozycja skierowana jest przede wszystkim do projektantów ogrodów, zieleni miejskiej, uczniów i studentów architektury krajobrazu i ogrodnictwa oraz miłośników roślin ogrodowych i działkowiczów.
Wystawę będzie można obejrzeć w okresie od 14 lutego do 20 marca 2020 r. w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica w Pile od strony al. Wojska Polskiego Galerii Instytutu.
Od artystki:
Okres jesieni to wzmożony ruch w ogrodach. Nie wiem, czy jesienne porządki to tylko względy estetyczne, czy również objaw strachu przed przemijaniem. Faktem jest, że jesienią nagle zaczynają się 'ciężkie prace'. Barwa brązowa jest wymiatana i wycinana z ogrodu. Rude liście, słomkowe resztki traw, beżowe i czekoladowe zaschnięte kwiatostany i owocostany kończą swój żywot najczęściej w ognisku.
Tak oto zimą zostaje nam jedynie pustka, w której nie ma nawet miejsca na ptaki, czy jeże. Owadów też już nie ma. Skończyły skremowane w ogniu, choć myślały, że suche gałązki będą dobrym schronieniem na zimę. Gleba obdarta ze skóry, wygrabiona do nagości marznie i śni o ciepłej pierzynce z szeleszczących liści... W tym samym czasie pracowity człowiek narzeka na ilość pracy w ogrodzie.
Dlatego pytam się: po co?
Po co robisz ogrodowe 'porządki' jesienią?
Po co zabijasz owady? Zabierasz schronienie drobnym zwierzętom i zabierasz jedzenie ptakom?
Po co niszczysz jesienno-zimowy obraz ogrodu?
Po co sztucznie generujesz sobie pracę, której i tak masz już za dużo?
Idź w tym czasie na spacer z dzieckiem, z wnukiem, poszuraj nogą w liściach, naciesz się słońcem i śpiewem ptaków!
Barwa brązowa kojarzy mi się z czekoladą, z aromatyczną kawą albo z gorącą herbatą z cynamonem. Brązowy to przyjazne drewno w domu, ale też las i jesień. Brązowy to mój ogród zimą, obraz upływu czasu i przemijania. W naturze wszystko przemija i to jest piękne. W ogrodzie cykl życia jest krótki
i dynamiczny, za to jakże cudowny.
Jesienią i zimą przy gorącej herbacie nacieszę się obrazem mojego ogrodu, dziesiątkami odcieni brązu, teksturami liści i pędów, szumiącymi na wietrze słomkowymi trawami. Będę podziwiać skrzące się szronem suche owocostanach i ptaki, które przylecą do ukrytych w nich nasion.
Porządki zrobię wiosną, wraz z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca. Po całej zimie nie będę mogła się doczekać, aby popracować wreszcie w moim ogrodzie. Jeże wyjdą już z resztek liści, które wzbogacą glebę, owady opuszczą bezpieczne schronienie, a ptaki wyjedzą wszystkie nasiona. Wtedy pożegnam BRĄZ i przywitam nowy, kolorowy obraz mojego ogrodu. Będę się cieszyć kwiatami krokusów, tulipanów, szafirków i innych pięknych roślin cebulowych, brzęczeniem pierwszych pszczół i trzmieli... Ale to przecież już oddzielna opowieść...
Aby BRĄZ zamieszkał w Waszych ogrodach musicie do nich wpuścić więcej kwitnących o różnych porach roku bylin. Nie ma przy nich wcale tak dużo pracy, o ile sami sobie jej nie stworzycie...
O autorce:
Agnieszka Hubeny-Żukowska jest autorką prawie 300 projektów ogrodów w Polsce i zagranicą. Absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, Ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz Profesjonalnego Ogrodnictwa i Projektowania Ogrodów w Wielkiej Brytanii. Wiedzę i doświadczenie zdobywała w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA. Nauczycielka akademicka, prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu projektowania i pielęgnacji ogrodów. Laureatka licznych nagród międzynarodowych m.in. w Mediolanie i Los Angeles. Za całokształt pracy wyróżniona przez American Architecture Prize w Nowym Jorku.
Autorka ponad 150 artykułów. Współpracuje z wieloma czasopismami, dzieli się swoją wiedzą, a także publikuje swoje teksty oraz zdjęcia między innymi z realizacji ogrodów oraz światowych imprez ogrodniczych. Jej teksty ukazują się zarówno w prasie drukowanej, jak i na łamach portali internetowych. Realizacje jej ogrodów były wielokrotnie przedstawiane w programach telewizyjnych. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ogrodów, International Design Club oraz International Association of Designers. Od roku 2018 członkini międzynarodowego jury w A' Design Award & Competition w Mediolanie. Od ponad 20 lat współpracuje z Pracownią Sztuki Ogrodowej.