Data publikacji w serwisie:

Pszczoły zamieszkały w Pasiece Edukacyjnej na terenie pilskiego UAM

Pierwsze pszczoły zamieszkały w Pasiece Edukacyjnej tworzonej przez Fundację Pszczoła na terenie naszego Instytutu. Trwają także prace zmierzające od założenia Permakulturowego Ogrodu Społecznego. Każdy może się przyłączyć!

Na podstawie projektu przygotowanego przez Agnieszkę Hubeny-Żukowską z Pracowni Sztuki Ogrodowej, mieszkańcy Piły i okolic, ale również przyjaciele wolontariusze z Poznania posadzili pierwsze krzewy i drzewa. Zastało przygotowane i zabezpieczone pasieczysko. Płot prawie w całości został postawiony przez przyjaciół ze Stowarzyszenia Jeziorki Aktywna Wieś.

W ulu, pomalowanym wcześniej przez dzieci, zamieszkały piękne pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja. Galicja to linia wyprowadzona w pasiece hodowlanej Gospodarstwa Pasiecznego „Pasieka Szeligów”. Pszczoła ta bardzo dobrze sprawdza się w przydomowych pasiekach ze względu na jej łagodne zachowanie – zapewnia hodowca na stronie internetowej.

Właśnie ze względu na łagodne cechy została wybrana do naszego miasta, nasza pasieka ma charakter społeczny i moim obowiązkiem jest dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy, którzy pracują  i będą wypoczywali w tym ogrodzie –   mówi prezeska Fundacji Pszczoła Bożena Wola.

Działania proklimatyczne są celem i wyróżnikiem naszego Instytutu. Dobrze jest mieć takich partnerów jak Fundacja Pszczoła i projektantka ogrodów Agnieszka Hubeny-Żukowska. Cieszę się, że mamy pszczoły na UAM w Pile! – wyraził swoją radość dr Paweł Michał Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM.

Krzewy, będą stanowiły żywopłot i zabezpieczenie przed zwierzętami, których jest sporo w tym rejonie Piły – wyjaśnia projektantka Agnieszka Hubeny-Żukowska, która osobiście dołączyła do społecznych prac –  Przede wszystkim rośliny są miododajne i pyłkodajne, są zatem doskonałym uzupełnieniem diety pszczół. Mamy tu maliny, czarne porzeczki, czy dereń jadalny. To dopiero początek, bo do projektu wybrałam prawie 70 gatunków roślin, które będziemy sukcesywnie dosadzać.

Posiane rośliny wkrótce utworzą łąkę kwietną. Dla pszczół przygotowywany jest pas pokarmowy, który będzie kwitł stopniowo przez cały sezon wegetacyjny, zapewniając owadom pokarm. Naukowcy planują tam badania eksperymentalne nad zmianami roślinności w miastach czy ogrodach przydomowych związanymi ze zmianą klimatu.

Pasieka Edukacyjna i Permakulturowy Ogrod Społeczny przy UAM w założeniu ma być miejscem dobrych praktyk. Projekt składa się z wielu przedsięwzięć edukacyjny i prozdrowotnych, o których można przeczytać tutaj: wspieram.to/pszczola.

O projekcie Pasieki Edukacyjnej i Ogrodu Społecznego przeczytasz również w Gazecie Wyborczej, na asta24.pl, w portalu tenpoznan.pl i na faktypilskie.pl.