W renomowanym czasopiśmie „BioScience” ukazał się kilka miesięcy temu bardzo ważny apel naukowców z całego świata pt. „World Scientists’ Warning of a Climate Emergency”. W apelu pojawia się stanowcze i jednoznaczne oświadczenie: „planeta Ziemia stoi w obliczu zagrożenia klimatycznego”. Naukowcy mają moralny obowiązek ostrzeżenia ludzkości przed zagładą: jeżeli nie dokonamy szybkich, głębokich i trwałych zmian w naszym życiu, już wkrótce będziemy świadkami „niewyobrażalnego cierpienia ludzi na nieznaną dotąd skalę”.
Nadnotecki Instytut UAM prowadzi badania związane ze zmianami funkcjonowania ekosystemów, różnorodności biologicznej i gospodarki wodnej w związku ze zmianami klimatu, a także kreuje i włącza się zarówno w działania popularyzujące wiedzę naukową w obszarze katastrofy klimatycznej, jak również podejmuje konkretne proekologiczne działania w ramach swojej codziennej aktywności i bezpośrednim otoczeniu.
Rejestracja dynamiki zmian w przebiegu procesów ekologicznych i całościowego funkcjonowania ekosystemów i krajobrazu najpełniej monitorowana jest w Rynnnie Jezior Kuźnickich z rezerwatem „Kuźnik” czy w jeziorze Płotki w Pile. Stan i zmiany bioróżnorodności organizmów wodnych analizowane są na poligonach badawczych w północnej Wielkopolsce (poza wyżej wymienionymi, także w projektowanym Parku Krajobrazowym Krajna Złotowska), w jeziorach wybranych parków narodowych (w tym zwłaszcza Tatrzańskiego PN, Wigierskiego PN, czy Wielkopolskiego PN) oraz były przedmiotem badań w czasie ostatniej pilskiej wyprawy – UAM Piła NORD Expedition Spitsbergen 2018.
Wśród działań proekologicznych poza prowadzeniem zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, na uwagę zasługuje projekt pt.: „PapieroEKOlogia i HydroDOSKONALENIE”, który został laureatem konkursu IDEAMU, wspierającego rozwój idei Zielonego Uniwersytetu. Nasz projekt wzmocni i wypromuje działania na rzecz „zielonych biur” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, tj. jednostek, które kompleksowo i kreatywnie podejdą do organizacji pracy, konferencji, prowadzonych zakupów, polityki oszczędzania wody i energii oraz minimalizacji wykorzystania opakowań plastikowych.
Zapraszamy do zapoznania się z oryginałem apelu naukowców w sprawie zagrożeń funkcjonowania Ziemi w obliczu zmian klimatycznych oraz jego polskim tłumaczeniem, które zrealizowano na zlecenie Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pełne tłumaczenie zamieszczamy poniżej. Jest ono dostępne także na stronie.
Aby przeczytać oryginalny artykuł, zapoznać się z postulatami Sojuszu Naukowców Świata, złożyć podpis poparcia lub zobaczyć listę sygnatariuszy zapraszamy do odwiedzenia strony. Dane uzupełniające są dostępne na stronie.
Rejestrowane już i prognozowane dalsze zmiany klimatyczne wymagają także podjęcia szeregu konkretnych działań adaptacyjnych, jak i badawczych, pozwalających jak najlepiej się przygotować do nadchodzących problemów w naszym bezpośrednim otoczeniu. W związku z tym Nadnotecki Instytut UAM rozpoczyna też projekty partnerskie związane z funkcjonowaniem i kreowaniem przyrodniczych siedlisk na terenach miejskich i podmiejskich, w najbliższym otoczeniu naszych domów, w tym związanych z gospodarką wodną, projektowaniem ogrodów i ochroną pszczół w związku ze zmianami klimatycznymi i gospodarczo-społecznymi użytkowania przestrzeni prywatnych i publicznych.